Welcome to Our awesome theme

Blog - דן+חמוטל

14 אוגוסט 2016

יובל שלנו, היום בן חמש וחצי, ואנחנו, קבלנו הדרכה וליווי אצל דן וחמוטל מאקטיב-קידס במהלך השנה האחרונה, כדי להתמודד עם קשיי המשקל והתזונה. זה הסיפור שלו ושלנו ומילות התודה וההערכה לדן וחמוטל.

הסיפור של יובל שלנו,

יובל שלנו הוא ילד גדול. הוא גדול בגובה והוא גדול במשקל. הוא ילד שמח, אהוב, מספר שלוש קלאסי, שנהנה מכל העולמות, ילד חכם כל כך שאין מלים לתאר והוא מאוד אוהב לאכול.

כשהגענו לדן וחמוטל לפני שנה, יובל היה בן ארבע וחצי, הרבה מחוץ לכל האחוזונים, ילדון שמנה אחת בארוחה אף פעם לא הספיקה לו ותמיד רצה מנה שניה ושלישית לפחות, שבקושי היה מסוגל לטפס על סולם של מגלשה, שאחרי כמה שניות של ריצה היה מתעייף אבל החלק הקשה מכל היה אנחנו, כי אנחנו חששנו לגעת בזה. היה לנו ברור שצריך לעשות משהו אבל חששנו מאוד. כמו כל הורה, פחדנו לגעת בעניין המשקל. פחדנו שאם נהיה אקטיביים אנחנו "נשרוט" את הילד, אנחנו נהפוך את זה לבעיה באמת, ומאידך, לא היו לנו כלים כדי לעזור. קל מאוד להגיד – "נו תתנו ירקות" או "נו תצאו איתו לספורט כל יום עם הילד" אבל האמת היא, שכשאתה מול הילד שלך ואין לך מושג איך לגייס אותו כדי לאכול ירקות או כדי לרוץ איתך ברחוב, אתה אבוד ומהר מאוד אתה מגלה שאתה עושה המון שטויות ואם אתה מספיק אחראי אתה מבין שאתה צריך עזרה.

וכאן נכנסו לחיינו דן וחמוטל היקרים כל כך.

דן לקח את יובל שלנו ולאט לאט בנה לילד המופלא הזה בטחון בגוף שלו, מוטיבציה לספורט, אהבה לתנועה, גאווה בכוח שלו, קואורדינציה ובחלוף שנה של עבודה משותפת של דן עם יובל, עמד מולנו ילד אסוף, חזק, זקוף, מלא עוצמה פיזית. דן לקח את החולשה של יובל, את המשקל, הגודל, והמגושמות, והפך אותה לחוזקה שלו, לכוח, לשרירים, לעוצמה. לאט לאט, עם ערכה מופלאה שמעוררת מוטיבציה והשראה, למדנו יחד איך באמת לעשות את העניין הזה של ספורט ותזונה נכונה משהו שבא בחיוך ולא בקושי.

בשנה הזו הילדון שלנו קיבל כלים שישרתו אותו לכל החיים. זה בכלל לא משנה מה משקלו, כי הספורט כבר חדר לתוך עצמותיו, הרצון לנוע ולזוז ולהתחזק כל הזמן, כל יום, הפך לחלק מהחשיבה הפנימית שלו, האמונה שהוא יכול הכל מבחינה פיזית נמצאת שם בתוכו, היא כבר עמוק בתוך נשמתו הרכה והיא תלווה אותו כל חייו. יובל לא רואה בעיניים כשעומד מולו סולם או קיר. הוא מרגיש בתוכו שהוא יכול הכל, לטפס ולקפוץ ולזחול וכל כולו מתמלא עוצמה שקשה לתאר אותה במילים.  לזה קוראים מדריך לחיים. כי אדם שיכול לעשות כזו עבודה עם הילד שלך, הוא אדם שהרוח שלו נשארת צרובה לטובה בנשמתו של הילד לכל החיים. ודן, הוא בדיוק אבל בדיוק האדם הזה.

בחופש הגדול, נסענו ליער השחור, הגענו לפארק חבלים, יובל חבש קסדה, חגורות בטיחות ועשה את הבלתי יאומן בלי למצמץ בכלל. הוא טיפס על סולמות (המווון סולמות), הלך על חבלים (המווון חבלים), זחל על מסלולים בגובה אדיר, בריכוז, בנחישות, בלי להתבלבל לרגע, וכל כמה דקות הוא רק אמר: "אבא, תצלם לדן. אני רוצה שדן יראה מה אני עושה. אבא אתה מצלם נכון?" ואני הלכתי אחריו על החבלים וכל מה שחשבתי לי בלב היה – יובל, בן חמש וחצי, כבש את העולם כרגע, כאן בין צמרות העצים, הכי גבוה שאפשר, מבחינתו ומבחינתנו הוא ניצח. איזה מזל היה לו שהוא פגש את דן כדי שיתן לו את הכוח לעשות את זה.

 

חמוטל לעומת זאת היתה המאמנת שלנו, ההורים, ותאמינו לי, זה לא פחות מאתגר. כל הורה מביא איתנו את המטענים שלו לתוך הקשיים של הילדים שלו. לפעמים זה קשיי התנהגות, לפעמים זה קושי לימודי ולפעמים זה קושי עם משקל ו-ווואווו כמה שאנחנו יכולים להיות רגישים בנקודה הזו.

אני חושבת שבשתי הפגישות הראשונות בעיקר בהיתי בחמוטל ורק רציתי ללכת. המחשבה שאני מעזה בכלל להסתכל על קושי של משקל של הילד שלי כבעיה, זעזעה אותי. עזבו אותי באמא'שלכם, הילד יגדל, יהיה בסדר, עדיף שיהיה שמן מאשר שרוט. ככה הרגשתי.

אבל חמוטל, היא לא ויתרה לנו. וטוב שכך. בסבלנות גדולה ותוך הכרה עם המגבלות שלנו כהורים (מיותר לציין שאנחנו לא מצטיינים בבשלנות, אוכל בריאותי, אורגני ונטול קלוריות), היא למדה אותנו איך בכל זאת להתאמץ. איך לסגל שפה נכונה, שפה שלא כוללת את הפועל ש.מ.ן אבל כן כוללת הכרה בקושי של יובל ולא פחות שלנו. סגלנו לעצמנו שפה יומיומית של בריאות, ומה טוב לגוף שלנו, מילים של בחירה בטוב ובריא, מילים של גבולות ושל לבדוק עם עצמי האם אני שבע? ומה אני עוד צריך באמת, אבל בשפה של ילדים, שעוברת את המחסומים. מילים של העצמה מתוך הכרה בקושי, של התגברות וגאווה בהתגברות. לאט לאט היא גם קלפה חלק מהכשלים בתוך המזווה והמקרר שלנו, זה היה מאתגר אבל היא הצליחה לחדד לנו טוב את הבחירות שאנחנו עושים ושלא טובות לאף אחד מבני הבית, לא רק ליובל.

אנחנו לא חוששים יותר לדבר על מה בריא מול הילדים, על להגיד שאנחנו מבקשים לעצור. אנחנו לא מפחדים להגביל את המנה השניה עם הסבר מסודר וברור על למה זה נכון לעצור. הגבולות שלנו ברורים יותר וזה מקרין לילדים. אנחנו סומכים על עצמנו שאנחנו עושים טוב לילדים שלנו, שהגבולות שלנו נאמרים באסרטיביות אבל ברגישות ובשפה נכונה ושהמודעות שלנו ושלהם היא כוח ולא מכשלה.

 

אנחנו מבינים היום יותר משהבנו כשהגענו לדן וחמוטל, שאנחנו לא באנו כדי לצאת עם ילד רזה. זה בכלל לא זה. אנחנו באנו כדי לקבל כלים להמון שנים קדימה. כלים של הבנה וגבולות ושפה וספורט ומשמעת עצמית ובטחון בגוף של ילדון אחד מדהים במיוחד.

 

יובל שלנו זכה בדן וחמוטל וגם אנחנו זכינו ועל כך מגיעה להם יותר מתודה.

אנחנו עוד נפגש לאורך הדרך, נעזר בדן וחמוטל כשנרגיש שאנחנו צריכים להאסף מחדש, זה יהיה לנו קל כי אנחנו כבר יודעים שאת הדבר הזה שהם יכולים לתת לנו ולילדינו אי אפשר לקבל בשום מקום אחר.

 

 

תודה לכם יקרים. על הכל.

 

מאיתנו,

גליה ואבישי, אמא ואבא של יובל.

03 יולי 2015

השמנת יתר בילדים, האם דיאטה לבני נוער נחוצה? 

יצאתם מהבית והילדים עדיין ישנים, הם הגיעו בשתיים בלילה והתעוררו באחת עשרה בבוקר. אתם לא יודעים מה הם אכלו בחוץ ומרגישים חוסר שליטה?

בני הנוער צריכים לאכול 5 ארוחות ביום.! כיוון שבחופש,  שגרת השעות משתנה ועמה שגרת האוכל המשמעות היא שהם צריכים לאכול גם בלילה, לכן חשוב להבין  שכל עוד הם אוכלים שעתיים לפני  מועד השינה מערכת העיכול תעבוד כמו שצריך ותתרגל לעבוד בזמנים שהנם פחות  מוכרים לה. זכרו: אכילה בלילה אינה פוגעת בתהליך הצמיחה או גורמת לעלייה במשקל וזאת כיוון שהדבר היחידי שמשתנה בקיץ הוא זמני השינה אשר מתארכים יותר ולא מתקצרים. אם בני הנוער יבינו זאת הם יוכלו ליצור לעצמם מסגרת תזונתית ולעמוד בחמש ארוחות ביום.

כיצד נעזור לילדנו ללא דיאטה לבני נוער אלא דרך שינוי אורח החיים:

 1. ירקות ופירות: בכל ארוחה שלבו ירקות,(חיים, בתנור, מאודים..)  הזכירו לילדים שיאכלו אותם, כתבו פתק גדול על המקרר, דברו איתם על זה ואל תוותרו. השאירו ירקות חתוכים במקרר פלוס צלחת פירות מרעננת על השולחן בסלון ופירות חתוכים במקרר, בדגש על חתוכים וזמינים.
 2. התייעצו איתם: מה הם היו רוצים שיהיה בבית, הכינו רשימת קניות ביחד, הפכו אותם לשותפים והזכירו להם שחשוב שהם ישמרו על הגוף שלהם.
 3. כשסיימתם לבשל, הכינו  מנות בצלחת ואל תשאירו סירים במקרר! הסירים יוצרים לו"ז נשנושים ומתדלקים את השעמום של "לאכול עוד מנה" ופתיחת המקרר.
 4. רעיונות לנשנושים בריאים: פופקורן ביתי, קלחי תירס, ירקות ופירות חתוכים, רבעי פיתה עם ממרחים שונים או סנדוויצ'ים קטנים ומושקעים מלחם מלא, עוגיות גרנולה בייצור ביתי… ככל שיהיה מגוון רחב ובריא שמוגש במנות קטנות כך בני הנוער יאכלו פחות, ייהנו מזמינות של אוכל בריא ובעיקר ירגישו שבעים במהלך היום ולא יאכלו חטיפים וג'אנק פוד כל היום.
 5. ממתקים: דברו איתם על זה והגדירו מראש מה יהיה בבית . אל תהססו לדבר על כך שהקיץ בשיאו ושאתם יודעים שהם גם אוכלים בחוץ שטויות ולכן אתם מעדיפים שיהיו  דברים בריאים יותר בבית. אגב שלוקים וארטיקים הם פתרון מצוין למימוש הצורך במתוק והם עדיפים על פני הממתקים האחרים. (אם יש חטיפים בבית עדיף שיהיו חטיפי צ'יפס אפוי ובייגלה).
 6. ללמד לבשל: חביתה, פסטה, הכנת סנדוויץ"', אורז וכדומה … פשוט וקל ובכך מאפשר לילדים יותר חופש בחירה. זכרו שנושא הכמויות הוא קירטי ולכן יש ללמד אותם שליטה בכמויות והבנה מתי הם רעבים ומתי הם שבעים.
 7. שעמום: הגורם מספר אחד לעודף משקל בבני נוער, נשנושים בלתי פוסקים, זמני ארוחה שאינם קבועים, יציאות לקניון עם החברים וסתם בטלה.. אז מה עושים? אך תוותרו על תכנון לו"ז עבורם, עידוד לצאת לעבודה או התנדבות, ארגון טיולים, מתן משימות שיעזרו בבית, להתקשר בבוקר ולהעיר אותם ובעיקר להקשיב להם ולהבין כיצד אתם יכולים לעזור להם.
03 יולי 2015

זהירות קיץ. עודף משקל בילדים

המסגרת ולוח הזמנים השתנו בעקבות הקיץ ועמו גם המעבר מתזונה בריאה לבריאה פחות. הילדים נחשפים ליותר שוקולד, שוקו, חטיפים ומאכלים לא מזינים. בנוסף הילדים  נמצאים יותר בבית מה שגורם לנשנוש קבוע, לא תמיד מזין ולא תמיד משביע. אז מה עושים?

בתוך הבית:

1.יוצרים לו"ז: הכינו טבלה והגדירו את משך הזמן בו הילדים יכולים להיות מול מסך הטלוויזיה, המחשב וכדומה, חשוב להכניס לשגרת היום מקום לפעילות גופנית לילדים ולכך צריך להגדיר מה תהי טיב הפעילות, מתי ועם מי…(אם אין לכם זמן אנו ממליצים בחום לאתר נער או סטודנט שאתם סומכים עליו שיצא עם ילדכם 2-3 פעמים בשבוע לטובת פעילות גופנית כגון כדורגל, כדורסל, רכיבה על אופניים). בנוסף השתדלו להוות דוגמה אישית וליזום פעילות גופנית  משותפת החשובה מאוד ליצירת קשר ולהנעה לפעולה.

2.אם הילדים נשארים בבית סכמו עמם מראש את זמני הארוחות הגדולות ומה יהיה תוכן הארוחה. והכוונה היא מה תכיל   ארוחת הבוקר, הצהריים וארוחות ביניים. את ארוחת הערב השתדלו לאכול כל בני המשפחה ונצלו את ההזדמנות להתעדכן איך עבר היום.  (אם תצליחו ליצור סדר יום של חמש ארוחות ביום, אתם מבטחים שהם יהיו  שבעים יותר וינשנשו פחות וכמובן ישמרו על משקל תקין)

מחוץ לבית

 1. בחרו פעילויות בהם הילדים יוציאו אנרגיה כגון בילוי בים, רכיבה על אופניים בפארק, טיול וכדומה. אנו ממליצים תמיד לקחת  אתכם כדור למשחק או משחקים שמניעים לפעולה. בנוסף הכינו כמה קערות של פירות חתוכים, סנדוויצ'ים בריאים, קלחי תירס… ככל שתרגילו את הילדים שאוכלים אוכל בריא ולא מתפתים לקנות "ג'אנק פוד" כך הקיץ יעבור בשלום.
 2. קייטנות: בכל בוקר שאלו את הילדים כיצד הם ישמרו על גופם היום? חזרו איתם על חשיבות שתיית המים, אכילת ירקות, אכילת מנה אחת בארוחת הצהריים. אם תחזרו על כך בכל בוקר הילדים יתרגלו לכך. כמו כן בזמן איסוף מהקייטנה התעניינו מה הם אכלו היום והאם הם הצליחו לשמור על הגוף שלהם. הילדים חייבים להבין שהאחריות על גופם היא שלהם ואתם כאן בכדי לעזור להם.
09 יוני 2015

השמנת ילדים והקשר לפחמימות מלאות

אנו בטוחים ששמעת כבר על חשיבות הפחמימות המלאות בתזונת ילדנו. אך מה עושים כאשר הילדים אוהבים רק מוצרים מקמח לבן?

הידעתם:

פחמימה מלאה עשירה בסיבים, מלחים ומינרלים השומרים על תחושת השובע לאורך זמן.
היא נספגת במחזור הדם באיטיות, מאזנת את רמת הסוכר וגורמת למצב רוח טוב וחילוף חומרים יעיל.

הטיפ שלנו:

 • בדר"כ ילדים אינם מתחברים לטעמים של הפחמימות המלאות, לכן הכניסו אותם לתפריט האוכל באופן הדרגתי בכדי שבלוטות הטעם יתרגלו לאט לאט לטעם החדש. (לדוגמה:אורז מלא עם אורז לבן)
 • שלבו רטבים ממוצרים טריים ובריאים בכדי לנטרל את תחושת הטעם וליצור עניין במנה.
 • חפשו מתכונים בריאים, טעימים ופשוטים להכנה ונסו בכל פעם מתכון חדש עד שתמצאו את הטעמים והמתכונים שהילדים אוהבים.
 • שתפו והסבירו לילדים שאלו מאכלים שעושים אותם שבעים, חזקים וגיבורים.(בדיוק כמו גיבורי העל או דמויות חיוביות כגון ספורטאים שהם מתחברים אליהם).

זכרו: אם הילדים מסיימים את הארוחה וטוענים שהוא עדיין רעבים… מנגנון השובע מתחיל לפעול לאחר 15 דקות. חכו מעט לפני הגשת מנה נוספת, הציעו כוס מים. במידה וזה אינו מספק אותם שאלו "מה יגרום לבטן שלך להיות שבעה" (עוד כף פסטה לדוגמה).

09 יוני 2015

עודף משקל בילדים והקשר  לשעות השינה

הידעתם

חוסר שינה פוגע ביכולת הריכוז ומצב הרוח. החלטה על זמן שינה קבוע תורמת להתארגנות לקראת השינה ומקבעת הרגלים העוזרים לניהול הזמן בבית, כגון זמן מקלחות, ארוחת ערב וכדומה.

חשוב לדעת 

שעות שינה מומלצות ועדכניות לפי גילאים (בשנים)

גיל    1-2:     17-14 שעות

גיל    3-5:     13-10 שעות

גיל  6-13:     11-9 שעות

גיל 14-17:   10-8 שעות

הטיפ שלנו:

1.קובעים "שעת שינה" ומסבירים לילדים את חשיבות השינה (כאשר ישנים המוח מתפתח והגוף צומח לגובה ומתחזק).

2.בהתאם לשעת השינה, יוצרים לו"ז ברור לילדים (ארוחת ערב, מקלחת, סיפור ולישון).

3.רצוי להתארגן כך שהילדים יסיימו את ארוחת הערב שעה וחצי לפני זמן השינה, על מנת שמנגנון חילוף החומרים יתחיל את פעולת העיכול.

09 יוני 2015

מהו אוכל בריא לילדים.

הידעתם:

על מנת שנבין,  מה נכון יותר לתזונת ילדנו, נעבור באופן חלקי על סוגי המאכלים מהם רצוי להמנע / להמעיט בצריכתם ..?!

 • אוכל מעובד / מתועש– אוכל תעשייתי מוכן וקפוא לסוגיו, מאפים קפואים  (בורקס, ג'חנון..) וכדומה..
  • מיצים ומשקאות מוגזים – מיצים מוכנים, תרכיזי מיץ, קולה, אייס טי וכדומה
  • מתוקים וממתיקים, שומן טראנס ומלח (= נתרן)  –  ממתקים, מאכלים בעלי תוסף של סירופ תירס עתיר בגלוקוז, מאכלים בעלי ריכוז נתרן ושומן טראנס כגון חמאה ושמנת.. • מוצרים מקמח לבן – לחם לבן, לחמניה, פיתה, באגט, ביגלה, בורקסים, ביסקוויטים, קרואסונים ועוד

והרשימה עוד ארוכה….

הטיפ שלנו:

אוכל בריא לילדים צריך להתמקד בצריכת ירקות ופירות (עד חמש מנות ביום, יחדיו), דגנים מלאים או מאכלים המשלבים קמח לבן עם קמח מלא (בשביל הטעם.. :-) ) , קטניות לסוגיהן בשילוב שתיית מים ובנוסף..ביצוע פעילות גופנית בין 3-4 פעמים בשבוע והקפדה על שעות שינה.

 

מאכלים שחשוב להכיר ולשלב בתזונת הילדים והמשפחה :

•    ירקות (חיים / בתנור / מאודים, מרק ירקות)
•    עוף (בתנור / בגריל / חזה עוף על הגריל / פרגיות)
•    דגים (סלומון / מקרל / הרינג / בקלה / טונה / לוקוס)
•    דגנים ( בורגול / כוסמת / קוסקוס / קינואה / גריסי פנינה )
•    קטניות( חומוס / שעועית אפויה/שחורה/אדומה, פולי חומוס / עדשים / אפונה)
•    פסטה (מלאה/ אטריות זכוכית / אטריות ביצים )  , אורז (חום / פראי / בסמטי)
•    לחמים (שיפון / שיפון קל / פומפרינקל / שעורה –  מומלץ לחמים בשילוב גרעינים)
•    שומנים בריאים ( זיתים, אגוזים, גרעינים,   אבוקדו,טחינה,שמן זית)
•    חלבונים: מוצרי חלב 3%-5%, ביצים,  מוצרים מחלב      עיזים ועוד .

09 יוני 2015

השמנת ילדים – אכילה מול הטלוויזיה

רוב הילדים אוהבים להעביר את זמנם אל מול הטלוויזיה , המחשב, הטאבלט, המכשיר הנייד ועוד..  אך מה קורה כאשר זה נעשה יותר מידי?

הידעתם:

טלוויזיה ומשחקי מחשב מהווים כלי חינוכי ומהנה, אך רצוי לצמצם את זמני הצפייה ולהחליפם בפעילויות נוספות (לאו דווקא פיזיות!).  בנוסף, אכילה בזמן צפייה במסך גורמת לירידה בחילוף החומרים, מתעתעת בתחושת השובע של ילדנו, חושפת אותם לפרסומות אוכל מגרות היוצרות תחושת רעב מדומה ובסופו של דבר גורמת להם לאכול יותר. כמו כן העדפת זמן מסך במהלך היום, מובילה לצמצום הפעילות הגופנית ולצמצום המעגלים החברתיים.

הטיפ שלנו:

1.פיתוח תחביבים מאפשר לילדכם להעשיר את עולמו הפנימי, לבלות בקרב המשפחה והחברים ולחוות הצלחה.

2.חשוב להבין ולהכיר אילו פעילויות ילדכם אוהבים ולעודד אותם להתנסות ולהתמיד בהן, כמו גם לנסות דברים חדשים.

 

3.התחילו בהדרגה. קבעו לו"ז ברור לילדים עם זמני צפייה מוגדרים(מומלץ לשתף את הילד בהחלטה).

4.פרסו את זמני הצפייה לכמה מקטעים (לפני ארוחת הצהריים/ הערב, אחרי פעילות גופנית וכדומה).

5.ילדים נולדו להיות פעילים ואנרגטיים. עזרו להם למצוא פעילויות מהנות בתוך הבית או מחוצה לו ועודדו אותם לכך.

6.הוו דוגמא אישית.

*אם ילדך מבלה מעל לשעה וחצי ביום מול המסך, כדאי להתחיל ולשים לב… :-)

09 יוני 2015

פעילות גופנית לילדים

בילדותנו אכלנו בעיקר אוכל ביתי ומבושל, הלכנו יותר ברגל, מרבית זמננו היה בפעילויות מחוץ לבית, טיפסנו במדרגות, רצנו בגבעות ולטלוויזיה היה ערוץ אחד בלבד. כיום, אורח חיים יושבני הפך לחלופה מקובלת.. האומנם?

הידעתם:

יש ילדים שלא אוהבים פעילות גופנית או יותר נכון, יש ילדים שעדיין לא גילו את הפעילות שהם אוהבים, מתחברים אליה, מרגישים טובים ונחוצים בה. השאלה היא…האם עלינו לקבל זאת כמציאות? האם לילדים יש פריבלגיה להיות "לא פעילים"?. התשובה נמצאת בידיים שלנו ובהחלטות שעלינו לקחת כהורים והיא מתחילה בדברים הקטנים.

הטיפ שלנו:

 • צרו שינויים קטנים בשגרת היום של ילדכם. הוסיפו יותר מדרגות והשתמשו פחות במעלית, מרחקים קצרים עשו ברגל ולא במכונית, בזמן ההליכה עם ילדכם הפעילו אותם כך שילכו יותר מהר לפי משחק שהמצאתם יחדיו,(לדוגמה: "משחק הצבעים": מציינים צבע מסוים והילדים צריכים להגיע אליו כמה שיותר מהר) הלהיבו אותם.. קחו אותם לגינת המשחקים, לפארק, עודדו אותם והראו להם שהם יכולים לרוץ, לקפוץ, לטפס.. וזכרו דבר חשוב: ילדים הם עם פעלתני , זה בטבע שלהם. התחברו אתם ההורים למקום המשחקי והתחילו להפעיל אותם בדרך חווייתית. זה מצריך מכם יותר אך תופתעו לגלות שילד "עצל" הוא פשוט ילד ששכח לזוז ולהפעיל את עצמו. הוו דוגמה אישית, ובצעו איתם חלק מהפעילויות.

גם השינוי הקטן ביותר יוביל לשינוי גדול. 

04 יוני 2015

טיפים בנושא פעילות גופנית לילדים

1. חשבו מחוץ לקופסה והחזירו את התנועה לחיי היום יום של ילדכם:
צרו שינויים קטנים בשגרת היום של ילדכם, הוסיפו יותר מדרגות והשתמשו פחות במעלית, מרחקים קצרים עשו ברגל ולא במכונית, בזמן ההליכה עם ילדכם הפעילו אותם כך שילכו יותר מהר, ירוצו  מנקודה   A ל  B  לפי משחק  שהמצאתם יחדיו, הלהיבו אותם וזכרו דבר חשוב: ילדים הם עם פעלתני , זה בטבע שלהם. התחברו אתם ההורים למקום המשחקי והתחילו להפעיל אותם בדרך חווייתית. זה מצריך מכם יותר  אך תופתעו לגלות שילד "עצל" הוא פשוט ילד ששכח לזוז ולהפעיל את עצמו. הוו דוגמה אישית, ובצעו אתם חלק מהפעילויות, גם השינוי הקטן ביותר יוביל  לשינוי גדול.

2. ילדים רואים בנו ההורים כמודל לחיקוי.
הורה פעיל מבחינה גופנית יעביר את המסר שפעילות גופנית זה כיף ולא חובה/עונש. צרו פעילות משפחתית יזומה כגון רכיבה על אופניים, טיול בפארק, משחק שהמצאתם יחדיו. גם אם אין לכם זמן תאמו בינכם ההורים מי עושה מה. ילדים פעילים מגיל צעיר יהיו בני נוער פעילים. מחקרים רבים מוכיחים כי העלייה במשקל אצל ילדים נובעת לא רק מתזונה לקויה/עודף  כי אם  ממחסור בפעילות גופנית. חודש של פעילות גופנית  על בסיס יומי יוביל את ילדכם לתוצאות נהדרות, בזמן קצר. שימו לב עד כמה ילדכם אינם פעילים גופנית, ועכשיו חשבו כיצד ניתן לשנות מצב זה. התשובה  הנה שזה תלוי בכם, לטוב ולרע.

3. במקום לייצר פעילות גופנית נפרדת שלבו את הפעילות במהלך היום.
פעילות של 5-10 דקות בכמה מקטעים ביום נהדרת לילדים ותורמת רבות לכושר הגופני, לשריפת השומנים ולחיזוק היכולת והאמונה העצמית.
לדוגמה: הגעתם למעלית, אמרו לילדים שעליהם לחפש את הדלת למדרגות, כעת והמציאו משחק כגון " בואו ניראה מי מוצא את הקומה הנכונה דרך גרם המדרגות או בואו נספור  כמה מדרגות יש עד הקומה השנייה. "…
אם אתם מייצרים פעילות חשבו ביצירתיות אחרת זה משמעם..  מה שצריך לעמוד לנגד עינכם הוא כיצד אני הולך להפעיל את הילד שלי כך שהוא ינוע ויתרוצץ. השתמשו בדמיון וביצירתיות שלכם. ילדכם יגיב להצעה בצורה מהנה ומלאת התלהבות. אם זה ייכנס לתודעה שלכם במהלך היום עשיתם חצי מהעבודה, כעת זה רק למצוא את המשימה הבאה.

4. עודדו את ילדכם להתנסות במגוון חוגים המשלבים פעילות גופנית, כגון כדורסל, כדורגל, ריקוד/בלט, טניס , שחייה.
מצאו את הפעילויות הנכונה עבורם אשר תגיע ממקום של כיף ורצון ולא מתוך עונש או מחויבות.  החשוב  מכול אל תוותרו עד שתמצאו אותה. חוג שכזה מאפשר לילדכם ליהנות, לרכוש  חברים חדשים וללמוד מיומנות חדשות מתוך מגוון החוגים שילדכם הולך אליהם אחד לפחות צריך להיות קשור לפעילות גופנית/פיזית. עליכם כהורים לחשוב איזה חוג ילדכם הכי יתחבר אליו מתוך הבנה שהם חייבים להיות פעילים מעבר למה שהם או אנחנו התרגלנו.

5. תכננו את השבוע כך שילדכם יהיה פעיל 3 פעמים בשבוע בפעילות גופנית
כגון: לשחק בגן המשחקים הציבורי, לשחק בפארק או ללכת לחוג פעיל מחקרים רבים מוכחים שעלייה במשקל אינה נובעת רק מצריכת מזונות עתירי קלוריות כי אם עקב מחסור בפעילות גופנית. שינוי קטן בשבוע יוביל לאט לאט לשינוי גדול.

6.הפעילו את ילדכם דרך משחקים כגון משחקי כדור, משחקים בגן המשחקים, רכיבה על אופניים.
המטרה הנה להעלות את קצב הלב ולגרום לילדכם להזיע דרך משחק. תתפלאו לדעת שחדר הכושר הכי טוב שיש הנו גן המשחקים. דוגמא: אמרו לילדכם שאתם סופרים עד 10, בזמן זה עליו להתגל'ץ כמה שיותר פעמים.

7. שתפו את ילדכם  ושאלו אותו איזה פעילות הוא רוצה לעשות היום.
ילדים רוצים לזוז, הם אינם עצלנים מטבעם. מצאו את מה שמרגש אותם, לדוגמה: היום ניקח את האופניים לגן/בית הספר עם האוטו ונחזור הביתה איתם..

8. כיצד לייצר תנועה ופעילות גופנית לילדכם בצורה עקיפה ומהנה
בדרך חזרה מהגן/בית הספר דאגו לעבור דרך גן משחקים או מתחם פעילות (מתקני כושר בפארק). אמרו לילדכם שאתם תשמחו לשחק אתו והתחילו לדבר על משחק שתמציאו יחדיו. הצטיידו מראש  בקופסת אוכל בריאה ומים על מנת שנוא הרעב לא יהווה עניין בשיקולכם לחזור הביתה. הכי חשוב, תיהנו ותשחקו כאילו הייתם ילדים.

9. פשוט זה הרבה
שלבו את הילדים במטלות הבית כגון עזרה בגינה, טאטוא הבית, ניקוי הרכב בדרך של משחק/ סיפור. לדוגמה: אמרו להם שיש להם משימה חשובה, הראו להם את השעה ותנו להם מטלה לביצוע המותנת בזמן : עליכם לנקות את רצפת החדר תוך חמש דקות מי שיצליח יזכה באות המנקה הטוב ביותר בבית. סיפור: צרו סיפור בהמשכים: ביצוע מטלה מוסיף המשך לסיפור.

04 יוני 2015

השמנת ילדים

בתכנית ההרזיה החווייתית של דן+חמוטל  השמנת ילדים ניתנת לטיפול!

ישראל ממוקמת במקום ה-3 בעולם בהשמנת ילדים, הכוונה במספר הילדים המוגדרים כשמנים או כבעלי עודף משקל.

משמעות הנתון היא כי 1 מכל 5 ילדים בישראל סובל מעודף משקל או השמנה.
הגורמים המרכזיים לתופעה זו הינם:

 • שינוי בהרכב התזונתי – אוכל מהיר מטוגן, מעובד ומלוח, תזונה עתירה בשומנים וסוכרים, חטיפים מיצים ממותקים ועוד.
 • אורח חיים יושבני – פחות ברגל יותר באוטו, פחות משחקים בחוץ יותר מול המחשב, פחות מדרגות יותר מעלית.
 • שעות שינה מועטות – לשינה תפקיד חשוב ביותר בתהליך הירידה במשקל, מחקרים מראים כי שינה מועטה הנה גורם מהותי לעליה במשקל.

מה הפלא שבמשוואה בה: יותר מזון+ פחות פעילות גופנית +עולם המעודד רזון  –  אנחנו, ההורים, וילדינו נמצאים בלחץ מתמיד ובמלחמה עיקשת בעודף המשקל?

בתוכנית דן+חמוטל אנו שמים את המשפחה במרכז ויחדיו גורמים לשינוי באורח החיים, ממקום של הבנה ורצון ולא מתוך הכרח.

מה בעצם גורם לתופעת ההשמנה?
בילדותנו אכלנו בעיקר אוכל ביתי ומבושל, הלכנו יותר ברגל, את מרבית זמננו העברנו בפעילויות מחוץ לבית – טיפסנו במדרגות, רצנו בגבעות ובטלוויזיה היה ערוץ אחד בלבד.  בילינו יותר זמן עם ההורים ועוד.
כיום, בחברה בה מצד אחד, רזון נחשב ליפה, מוצלח ואטרקטיבי ומן הצד השני- אימוץ אורח חיים יושבני, יותר ויותר ילדים מוצאים עצמם בבעיה גדולה!

אז מה עושים?
מכיוון שמגפת ההשמנה מתחילה בערך בגיל 4 חשוב מאוד להקנות לילדים כלים לאורח חיים בריא כבר בגיל צעיר.
ילדים בעלי נטייה לעודף משקל וכאלו הנמצאים בעודף משקל, צריכים ללמוד כיצד לסגל לעצמם אורח חיים פעיל ובריא במקביל לירידה במשקל אך כחלק מתהליך כולל של שינוי.

בתוכנית דן+חמוטל אנו משתמשים בכלים חווייתיים הרחוקים משפת הדיאטה.

חשוב להבין כי ילדים אינם זקוקים לדיאטה!
הם זקוקים בראש ובראשונה להיות בסביבה בריאה ותומכת, כזו המדברת בשפה נגישה (בעבודה עם ילדים חשיבות גדולה לתקשורת הלא מילולית ויצירת קשר ותובנות בדרך זו) הבונה את אמון הילד בעצמו ומספקת לו כלים להצלחה.
כאן המשפחה ובעיקר העומדים בראשה, אימא ואבא נכנסים לתמונה.